• 7.Anamur Tarım ve Gıda Fuarı
  • 20-23 Ekim 2021
Kalan Süre

Haberler

"Anamur'u yeni yüzyıla hazırlayacağız"

Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe, 12. Anamur Kültür ve Muz Festivali öncesi gazetecilerle gerçekleştirdiği sohbette "24-27 Ekim 2018 tarihlerinde 5. Anamur Tarım ve Gıda Fuarını düzenleyeceğiz." dedi. Türe, projeler ve Anamur’un geleceği ile ilgili bilgiler de verdi.
 
Bu yıl firma çeşitliliği, vatandaşımızın ilgisi, ziyaretçi sayısı vb. açılardan değerlendirildiğinde şunu gururla söyleyebilirim ki Türkiye’nin en büyük ilçe fuar organizasyonunu gerçekleştiriyoruz. Anamur bir tarım kenti. Üstelik adı ile bütünleşmiş, Anamur Muzunu üreten bir tarım kenti. Çiftçilerimiz meraklı ve yeniliğe açık. Teknolojiyi dikkatle takip ediyor ve uyguluyor. Bunu biz söylemiyoruz, katılımcı firmalar söylüyor. Bu yüzden bu fuarı düzenlemek, başta tarımsal alanda ihtisas sahibi kurum ve kuruluşlarımız, sivil toplum örgütlerimiz olmak üzere tüm idarecilerin boynunun borcu. Biz olaya böyle bakıyoruz.
 
Ben burada özellikle festival ve fuar gibi sosyal-kültürel etkinlerde bizimle aynı fikri ve heyecanı taşıyan, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Burhanettin Kocamaz’a da teşekkür etmek istiyorum. Biliyorsunuz Büyükşehir Belediyemiz 2 yıldır Anamur Tarım ve Gıda Fuarı’na stand açarak katılıyor. Anamurlu üreticilerimize avokado fidesi dağıtımı yaparak çiftçimize destek sağlıyor. Bunun yanı sıra 3 yıldır fuarımıza maddi destek sağlıyor. Yine festivalimize 4 yıldır maddi destek veriyor ve muhakkak katılarak manevi desteğini hissettiriyor. Ben bu kapsamda ilçemize ve etkinliklerimize verdiği desteklerden dolayı kendisine bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.
 
 
“Anamur'u yeni yüzyıla hazırlayacağız"
 
Başkan Türe, röportajın sonunda şunları kaydetti:  “2009'da göreve geldiğimizde hizmet coğrafyamız, doğudan batıya, Dragon Çayı-Sultan Çayı arasında kuzeyden güneye Çeltikçi Köyü, İskele Mahallesi arasında yer alıyordu. 2014 yılında değişen Büyükşehir Yasası ile birlikte hizmet coğrafyamız inanılmaz genişleyerek 17 mahalleden 56 mahalleye dönüştü.
 
9. hizmet yılını geride bırakırken, Yeni Cumhuriyet Meydanı, Akdeniz Bölgesi’nin en büyük pazaryeri olan Şehit Atanur Bal Pazaryeri, 250.000 nüfusa hitap edecek şekilde hizmete açtığımız Atıksu Arıtma Tesisi, Geri Dönüşüm Tesisi, en uzak köylere kadar hizmet götüren Hanımeli İhtiyaç Bankası, geleceğimizin teminatı çocuklarımıza yönelik hizmete açtığımız Psikolojik Danışma Merkezi, 34 yıl sonra yeniden getirdiğimi Sinema, Fitness Merkezi ve spor Salonumuz, Belediye Düğün Salonu ve Kültür Merkezimi, Kaşdişlen Cemevi ve Kültür Merkezimiz, 7/24 düğünde, cenazede, özel günlerde hizmet veren Masa Sandalye Ekibimizle ve burada sayamadığımız birçok kent merkezli hizmeti, 2014'den sonra kent-köy dengesini gözeterek genişlettik. Bu kapsamda 2014 öncesi Esentepe Mahallemize ne hizmet yapmışsak, Boğuntu Mahallemize de aynı oranda hizmet götürmeye gayret ediyoruz.
 
Yeni yüzyılın, yaşanabilir, örnek kenti Anamur’u yeniden şekillendirmek için gece gündüz çalışmaya devam ediyoruz.