• 7.Anamur Tarım ve Gıda Fuarı
  • 21-24 Ekim 2020
Kalan Süre

Haberler

5'inci Anamur Tarım ve Gıda Fuarı'na görkemli açılış töreni

Mersin’in Anamur ilçesinde bu yıl 5’ncisi kez kapılarını açan Tarım ve Gıda Fuarı, Anamur Belediyesi ve CNR Holding organizasyonu ile açıldı.
 
27 Ekim'e kadar süren fuarın açılış törenine Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu, Aydıncık Kaymakamı Mehmet Erhan Türker, Belediye Başkanı Mehmet Türe, Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbeykul, Ziraat Odası Başkanı Ahmet Şeref Gümüş’ün yanı sıra çok sayıda davetli katıldı.
 
Törende konuşan Belediye Başkanı Türe, Türkiye’deki kriz ortamına rağmen 70 tarımla ilgili ve 15 kültürel firma olmak üzere toplam 85 firmanın katıldığını söyledi. Ziraat Odası Başkanı Gümüş, üretime devam etmek zorunda olduklarını kaydederek, üreticiden olumsuzluklar karşısında morallerini bozmamalarını istedi.
 
İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü H. Niyazi Sarıoğlu da, Anamur üreticisinin, 200 bin ton muz ve 63 bin ton çilek üretimi yaparak ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağladığına vurgulayarak, ithal muza uygulanan yüzde 145,8 vergiden elde edilen gelirden Anamur muz üreticisine pay ayrılmasını talep etti.
 
Kazakistan Büyükelçisi Saparbeykul, yüzde 80’i tarım ve hayvancılık yapılan ülkesinin gelir kaynaklarını Anamur’daki tarıma benzeterek, üreticileri yatırım yapmak üzere ülkesine davet etti.
 
Kaymakam Kurdoğlu da, konuşmasında Antalya-Mersin karayolunun bitirilmesi ile Anamur’un tarım ve turizm merkezi olma yolunda bir adım daha ilerlediğini kaydederek, "Devam eden İskele inşaatımızla bizim hem turizm noktasında, hem tarım noktasında, ihracat noktasında kapımız daha açık olacaktır" diye konuştu.
Konuşmaların ardından protokol fuar kurdelesini kesilerek stantlar gezildi.