• 7.Anamur Tarım ve Gıda Fuarı
  • 20-23 Ekim 2021
Kalan Süre

Haberler

"İl olarak tarım sektöründe 'En’leri barındırıyoruz"

Türkiye’nin en büyük ilçe fuarlarından biri olan 6. Anamur Tarım ve Gıda Fuarı, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Başbakanı Ersin Tatar’ın da katıldığı törenle kapılarını ziyaretçilerine açtı.

Anamur Belediyesi Şehit Uzman Çavuş Atanur Bal Fuar Merkezi’nde düzenlenen açılış törenine Vali Ali İhsan Su’nun yanı sıra; KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Dursun Oğuz, kaymakamlar, il protokolü üyeleri, ilçe belediye başkanları, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Başbakan Ersin Tatar; "Bugün Anamur 6. Tarım Fuarı’nda muz, çilek ve avokadonun nasıl ileri teknoloji ile yetiştirdiğini görüyoruz. Biz de bütün bu tecrübelerden faydalanıp Anadolu suyunun da Kıbrıs'ta bulunmasıyla Yeşilköy ve Yeşilırmak gibi bölgelerimizde bunların yetişmesini ve dolayısıyla ekonomimize katkı yapmasını başaracağız. Önemli olan karşılıklı münasebetlerimizin, kurulu ilişkilerimizin artmasıyla daha da yakınlaşmamız ve bu coğrafyada Türkiye'nin büyüklüğü. Mavi Vatan dediğimiz, Doğu Akdeniz'de hak ve menfaatlerimizin korunmasında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin varlığını sürdürmesi güçlenmesi ve dünyada bu şekilde devam edebilmesi gerçekten milletimizin bekası için fevkalade önemlidir.” dedi.Vali Ali İhsan Su: “İl Olarak Tarım Sektöründe En’leri Barındırıyoruz

Vali Ali İhsan Su ise Mersin’in her alanda daha da gelişip kalkındığını ve her sektörde önemli bir potansiyele sahip olduğunu kaydederek; “Tabii ki tarımda çok önemli bir potansiyele sahibiz.  Bugün 6.'sını gerçekleştirdiğimiz Tarım Fuarı da gerçekten bu anlamda bu sektörde önemli bir aktiviteyi ortaya koyuyor.  Biz il olarak tarım sektöründe gerçekten enleri barındırıyoruz. İlimiz tarım alanında; muz, çilek, yeni dünya, şeftali, keçiboynuzu ve erik üretiminde Türkiye birincisi.  Bunun dışında ikincilik ve üçüncülüklerimiz var.  Biz tarım sektöründe üreten bir iliz.  Özellikle de Anamur, muz ve çilekte bir numara. Muz üretiminin yüzde 70’ini çileğin de yüzde 31'ini biz üretiyoruz.” dedi.Vali Su: “Ekonomik, Sosyal ve Önemli Bir Ticari Aktiviteyi Hep Birlikte Gerçekleştiriyoruz"

Konuşmasının devamında fuarın önemine değinen Vali Su, “Bugün üreticilerimiz, tüketicilerimiz ve bu sektörde iş yapan insanları bu fuarda bir araya getiriyoruz.  Burada birbirlerinden istifade edecekler.  Aynı zamanda çeşitli yerlerden katılımcılar diğer yerleri tanıma ve görme fırsatı yakalayacak ve ilimizde turizmin daha da gelişmesine katkı sağlayacak.  Sonuçta burada ekonomik, sosyal ve önemli bir ticari aktiviteyi hep birlikte gerçekleştirmiş olacağız. İnanıyorum ki fuar vesilesiyle burada üretim yapan kardeşlerimiz vatandaşlarımız çok daha iyi imkanları bu fuarda bulma ve alma imkanına sahip olacaklar. Fuarın ilimize, ilçemize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Mersin İl Müftüsü Şaban Kondi’nin yaptırdığı duanın ardından protokol tarafından kurdele kesilerek fuarın kapıları ziyaretçilere açıldı.   

Açılışın ardından KKTC Başbakanı Ersin Tatar ve Vali Ali İhsan Su ile protokol üyeleri fuar alanındaki stantlarda incelemelerde bulundu.