• 7.Anamur Tarım ve Gıda Fuarı
  • 20-23 Ekim 2021
Kalan Süre

"Ülkemizde Anamur muzu varken ithal muza ne gerek var"


Mersin'in önemli muz üretim merkezi Anamur ilçesinde geçtiğimiz yıl dördüncüsü düzenlenen tarım ve gıda fuarının açılış törenine İç hastalıkları ve kardiyoloji uzmanı Prof. Dr. Canan Karatay katıldı.
 
Karatay yaptığı konuşmada, bir ülkenin ayakta durabilmesi için tarımın çok önemli olduğunu söyledi.
 
Sağlıklı beslenmenin gerekliliğini vurgulayan Karatay, doğanın ve canlıların ilaçlarla yok edilmemesi gerektiğini dile getirdi.
Karatay, her zaman "Anamur muzu yenilmesi" tavsiyesinde bulunduğunu hatırlatarak, "Ülkemizde Anamur muzu varken ithal muza ne gerek var. Her gün bir tane Anamur muzu kahvaltıda yenebilir. Ben sabah kahvaltı yapmadım. Bu muz benim kahvaltım." diye konuştu.
 
Anamur Belediye Başkanı Mehmet Türe de fuarın dördüncü yılında önemli bir noktaya geldiğini belirterek, katılımcılara teşekkür etti.
 
Anamur Kaymakamı Mehmet Kurdoğlu ise, bilinçli üretimin yaygınlaşması için akademik çalışmalar yapılması, tarım alanlarının korunması ve ıslah edilmesi gerektiğini belirterek, "Anamur'da bu fuarla üretici ile tüketici buluşuyor. El birliğiyle 'Ben' değil 'Biz' olarak bu fuarı daha ileriye taşır ve başarılı oluruz." dedi.
 
Gıda Tarım ve Hayvancılık Mersin İl Müdürü Arif Abalı da kentin, Türkiye'nin önemli meyve ve sebze üretimi yapılan illeri arasında ön sıralarda yer aldığını vurgulayarak, muz ve çilekte ise en çok üretim yapılan kent olduğunu söyledi.